Bestsellery mieszkaniowe

Przejdź do listy wpisów

Jakie mieszkania znikają najszybciej z oferty deweloperów? Jaki metraż wybierany jest najchętniej? Do jakiej ceny najczęściej kupowane są mieszkania w poszczególnych lokalizacjach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

LC Corp działa na pięciu lokalnych rynkach w Polsce, gdzie nabywcami mieszkań są zarówno osoby poszukujące nieruchomości dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, jak również dla celów inwestycyjnych. W zależności od miasta, lokalizacji i grupy docelowej wybierają mieszkania w różnych cenach. Gdyby jednak dane mocno uśrednić, cena mieszkań, na które najchętniej decydują się klienci wahałaby się między 250 tys. zł, a 300 tys. zł.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.

Największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale o powierzchni od 20 do 50 mkw. Lokale kompaktowe oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. W inwestycji Zielona Dolina II można nabyć jednopokojowe mieszkanie w cenie od 137 tys. zł. Jesteśmy również w trakcie realizacji bardzo kameralnego osiedla Willa One, zlokalizowanego na warszawskim Tarchominie, w którym proponujemy 21 mieszkań o powierzchni nie przekraczającej 53 mkw. Na zakup mieszkania klienci najczęściej przeznaczają kwotę 300 tys. zł.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Staramy się by nasza oferta była jak najlepiej dostosowana do potrzeb klientów oraz odpowiadała ich możliwościom finansowym, co odzwierciedla stałe zainteresowanie mieszkaniami Polnord w różnych lokalizacjach na terenie kraju. Największą popularnością cieszą się nadal mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni około 50-60 mkw. i to one najszybciej znajdują nabywców. Nie brakuje też chętnych na kawalerki, w tym wśród inwestorów, którzy interesują się szczególnie takimi lokalizacjami, jak 2 Potoki w Gdańsku, czy Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli.
Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon

W każdym, naszym projekcie jest inny „bestseller”. Z oferty Aura Park Wilanów najszybciej zniknęły penthousy, potem mieszkania czteropokojowe, a teraz najszybciej sprzedają się trzypokojowe, których zostało jeszcze tylko kilka. To lokale dwustronne, ok. 70 mkw. z których większość ma 2 balkony. Bezpośrednio przylegają do nich komórki lokatorskie, wystarczy więc wyburzyć ścianę i salon powiększa się o 8 mkw.
W drugiej, naszej warszawskiej inwestycji Aura Garden Białołęka najszybciej sprzedały się małe mieszkania. Dużym powodzeniem cieszą się też lokale z ogródkami (do 223 mkw.). Z kolei w Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów zostały już ostatnie mieszkania, które najlepiej sprawdzają się jako inwestycja. To mieszkania z dwoma odrębnymi pokojami, o pow. 40 mkw. i widokiem na rzekę. W warszawskim projekcie Aura Sky Gocław klienci najchętniej wybierają dwupokojowe lokale na najwyższych piętrach (od 11 do 24 piętra) i mieszkania położone od strony wewnętrznego ogrodu. Szybko sprzedają się również lokale położone w najniższej, 5-kondygnacyjnej części Aura Sky, usytuowanej równolegle do ul. Ostrobramskiej w Warszawie.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Jeśli chodzi o wybór mieszkań przez klientów nie ma jednej reguły. Mamy bardzo zróżnicowaną ofertę skierowaną zarówno do osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania, często niewielkiego w większej odległości od centrum, jak również mieszkania z segmentu premium i apartamenty, poszukiwane przez osoby zmieniające mieszkanie na większe lub lepiej zlokalizowane.

Agnieszka Pyzel, reprezentująca BBI Development S.A.

Z naszych obserwacji wynika, że najszybciej sprzedają się mieszkania o mniejszej powierzchni, w granicach 30-50 mkw. Kwota, jaką są skłonni wydać nabywcy na ich zakup zależy od lokalizacji inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W inwestycji Na Sokratesa, którą realizujemy na warszawskich Bielanach, klienci najczęściej poszukują mieszkań w przedziale cenowym 300 – 350 tys. zł. Z kolei w oddanym do użytkowania osiedlu Krasińskiego 58 na Żoliborzu, przedział jest wyższy i wynosi 400 – 450 tys. zł. W naszej najnowszej ofercie, w inwestycji Monte Verdi, którą prowadzimy w dzielnicy Włochy, klienci najczęściej poszukują mieszkań w kwocie pomiędzy 250 tys. zł, a 300 tys. zł. Naturalne we wszystkich projektach najszybciej sprzedają mieszkania jedno i dwupokojowe lokale o najmniejszych metrażach ze względu na to, że ich cena całkowita jest niższa w porównaniu z innymi ofertami.

Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu w Lokum Deweloper S.A.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkań w naszych osiedlach nie poszukują najtańszych rozwiązań, ponieważ doceniają podwyższony standard wykonania, przemyślane zagospodarowanie części wspólnych oraz doskonałą lokalizację w centrum. Te wartości przemawiają do osób, które wybierają lokale w naszych inwestycjach. Ze względu na to, że jesteśmy generalnym wykonawcą naszych projektów, jesteśmy w stanie zaoferować we Wrocławiu wysokiej jakości mieszkania trzypokojowe w kwocie ok. 6000 zł/mkw.
Dużym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się nieruchomości z możliwością funkcjonalnej zmiany układu z dwóch pokoi z osobną kuchnią na trzy pokoje z aneksem kuchennym na powierzchni niespełna 50 mkw. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet przy skromniejszych możliwościach budżetowych, nabywcy mogą cieszyć się doskonale zaaranżowaną przestrzenią.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic
We wszystkich inwestycjach największą popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania o najmniejszym metrażu, jedno i dwupokojowe. Takie lokale sprzedają sie najszybciej w naszych osiedlach.
Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.

W inwestycji, którą prowadzimy na warszawskim Bemowie, przy ulicy Szeligowskiej największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o metrażu 55 mkw. w cenie do 370 tys. zł. W osiedlu Central Park Ursynów najbardziej popularne wśród nabywców są mieszkania trzypokojowe o powierzchni 68 mkw. w cenie 470 tys. zł. Na Białołęce w projekcie przy ulicy Krzyżówki najbardziej poszukiwane są mieszkania 46 metrowe, w cenie 300 tys. zł.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

W naszej ofercie stawiamy przede wszystkim na mieszkania z segmentu średniego o podwyższonym standardzie. Doskonałym przykładem jest tu nasza, warszawska inwestycja Kolska od nowa:) W tym segmencie klienci najczęściej poszukują mieszkań w przedziale cenowym od 450 tys. zł do 500 tys. zł. Są jednak też tacy nabywcy, którzy gotowi są wydać znacznie ponad 700 tys. zł. W segmencie mieszkań popularnych, w warszawskim projekcie Księżycowa 60 zapytania dotyczą najczęściej lokali w cenie pomiędzy 300 tys. zł, a 350 tys. zł.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Staramy się, aby wszystkie nasze inwestycje były konkurencyjne na rynku, nie tylko pod względem jakości, ale także ceny. Najszybciej z naszej oferty znikają zazwyczaj kompaktowe mieszkania, czyli jedno, dwu i trzy pokojowe lokale o małych metrażach. Właśnie w takie lokale obfitują nasze projekty. Na bazie wieloletnich obserwacji preferencji zakupowych klientów dostosowaliśmy ofertę do oczekiwań nabywców na tyle, że zazwyczaj w gotowych osiedlach dysponujemy bardzo niewielką liczbą mieszkań. Większość oferty znajduje nabywców na wczesnym etapie sprzedaży w poszczególnych osiedlach.
Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego

Z naszej oferty najszybciej znikają mieszkania o małej powierzchni 30-40 mkw., a także większe lokale które chcakteryzują się najlepszymi układami funkcjonalnymi.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.

Największe zainteresowanie klientów budzą najtańsze mieszkania w inwestycji zlokalizowanej w okolicy ulicy Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. Ceny lokali w tym projekcie zaczynają się od 6400 zł/mkw. Równie dużym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na cenę, cieszą się mieszkania w warszawskim osiedlu Viva Garden 3, w którym ceny kształtują się od 5490 zł/mkw. W naszym, nowym Osiedlu Verba na warszawskiej Pradze oferujemy mieszkania w cenie od 5990 zł/mkw.

Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Specyfika poszczególnych projektów mieszkaniowych oraz złożoność sposobów finansowania zakupu lokalu, uniemożliwia precyzyjne określenie kwoty, przy której kończą się możliwości nabywcze większości klientów. W naszych warszawskich inwestycjach Stacja Kazimierz i Miasto Wola średnia cena nabywanych mieszkań oscyluje wokół 350 – 400 tys. zł w przypadku lokali dwu i trzypokojowych, które są najchętniej wybierane przez klientów.

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates

W drugim etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego, zaprojektowanego z myślą o młodych parach i rodzinach z dziećmi, największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do ok. 45 mkw. i trzypokojowe do ok. 60 mkw. Ceny dwójek w naszej wiodącej, warszawskiej inwestycji, usytuowanej jest blisko centrum miasta, kształtują się średnio w granicach 380 tys. zł, a trójek do 550 tys. zł.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment

W inwestycjach położonych w pobliżu centrum klienci najchętniej poszukują mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 40 mkw. w cenie do 250 tys. zł. Wynika to z faktu, iż znaczną część nabywców w tak zlokalizowanych inwestycjach stanowią inwestorzy, którzy poszukują niewielkich mieszkań pod wynajem w dobrze skomunikowanych miejscach. Taką sytuację mamy w Krakowie w inwestycjach Konopnicka City Park i Mogilska Apartamenty oraz inwestycji 4 Wieże w Katowicach. W tych projektach kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe od razu znalazły chętnych, a klienci niejednokrotnie kupowali po kilka lokali. W naszych inwestycjach: Skarbowców II we Wrocławiu, Banacha w Krakowie i w Osiedlu Karoliny w Katowicach, które usytuowane są w pewnej odległości od centrum, w spokojnych, zielonych rejonach miasta klienci poszukują mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni od 45 do 80 mkw. W momencie zakończenia budowy wszystkie mieszkania w naszych inwestycjach przeważnie są już sprzedane.

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki