Biura w chmurach – najwyższe biurowce polskich miast

Przejdź do listy wpisów


Lista najwyższych budynków w kraju regularnie się wypełnia, a oferta rynku biurowego jest coraz bardziej zróżnicowana i atrakcyjna. Eksperci Walter Herz wskazują najwyższe biurowce w poszczególnych miastach.

Rynek biurowy rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Trend silnej ekspansji najemców, zarówno w Warszawie, jaki i w miastach regionalnych łączy się z rekordowo wysokim poziomem nowej podaży powierzchni biurowej, podają specjaliści Walter Herz. Część z wchodzących na rynek projektów wyznacza nowe standardy, zarówno jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania, jak i skalę inwestycji. Zasoby powierzchni biurowej w kraju efektywnie wzbogacają powstające wysokościowce, które wpływają także na zmianę krajobrazu polskich miast.

W całej Polsce rosną imponujące obiekty, ale w tym aspekcie rynek światowy wciąż jest dla nas niedoścignionym wzorem. Szczególnie, jeśli zestawimy osiągnięcia krajowe z projektami realizowanymi w rejonie Bliskiego Wschodu. W mieście Dżudda Saudyjczycy budują obecnie kilometrową wieżę Jeddah Tower, która po ukończeniu w 2020 roku będzie najwyższym budynkiem na świecie. Gigant będzie wyższy o niemal 200 metrów najwyższego, światowego drapacza chmur, 163 piętrowej wieży Burdż Chalifa o wysokości 828 metrów, stojącej w Dubaju.

Pierwotnie kolos miał mieć aż 1,6 kilometra wysokości, ale zweryfikowano plany ze względu na uwarunkowania terenu. Wokół 200 kondygnacyjnej Jeddah Tower będzie rozciągała się dzielnica-miasto o powierzchni 5 km kwadratowych o biznesowo-willowym charakterze, której koszt zabudowy ma być kilkukrotnie wyższy niż wydatki na budowę samej wieży. Wysokościowiec będzie budynkiem mieszkalnym, w którym znajdą się również sklepy, centra rozrywkowe, restauracje, szpital i rzecz jasna okazały taras widokowy.

Najwyższym budynkiem biurowym na świecie jest zaś nowojorski 1 World Trade Center o wysokości 541 metrów, który powstał w miejscu zburzonych wież WTC. W modernistycznym budynku, projektu Daniela Libeskinda dostępne jest ponad 240 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Obiektowi będą towarzyszyć dwie kolejne wieże, które są w trakcie realizacji.
W Polsce jak dotąd wciąż najwyższym budynkiem jest zbudowany w 1955 roku warszawski Pałac Kultury i Nauki. 42 kondygnacyjny dar naszych wschodnich sąsiadów wiedzie prym, dzięki 237 metrom wysokości. Najwyższym budynkiem stricte biurowym jest z kolei oddana w tym roku do użytku wieża Warsaw Spire o wysokości całkowitej 220 metrów. Miejsce na najwyższym stopniu podium jest już jednak zagrożone, ponieważ zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca centralnego w Warszawie przewiduje budowę w tym rejonie ponad 300 metrowej wieży, która w tej chwili jest w fazie projektowej.

We Wrocławiu najwyższa jest 212 metrowa Sky Tower. Budynek o charakterze biurowo-handlowym z luksusowymi apartamentami usytuowany jest na działce o powierzchni 2,7 ha w centrum miasta, w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Sky Tower składa się z trzech elementów, w podstawie mieści się galeria handlowa, do której przylegają dwa budynki mieszkalno-biurowe. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ok. 171 tys. mkw. Wieża z charakterystycznym żaglem, przyglądająca się miastu z góry, jest najwyższym budynkiem w Polsce, jeśli chodzi o wysokość do dachu. A znajdujący się na 49 piętrze najwyższy w kraju punkt widokowy stanowi atrakcję turystyczną Wrocławia. Oddany w 2013 roku wysokościowiec jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce.

W Gdańsku, pobliżu hali Olivia powstaje rekordowo wysoka w Trójmieście, 180 metrowa wieża Olivia Star, która zdetronizuje najwyższy obecnie biurowiec Organika Trade (98 metrów) z 1980 roku i przyćmi popularny w mieście Zieleniak (90 metrów) z początków lat 70 tych. Olivia Star na 35 piętrach zaoferuje powierzchnię biurową i usługową, a na wysokości 150 metrów znajdzie się ogólnodostępny taras, oferujący widok na panoramę miasta i Zatokę Gdańską. Obiekt będzie jednym z 3 budynków w Polsce z trójszybową całoszklaną fasadą i naturalną wentylacją świeżym powietrzem, dzięki uchylnym fragmentom elewacji. Bryła budynku to niemal idealnie gładki, szklany prostopadłościan z delikatnymi uskokami w górnej części. Wysokościowiec, w którym znajdzie się 46 tys. mkw. powierzchni, realizowany jest w ramach kompleksu Olivia Business Centre. Poza częścią biurową, przy wieży powstanie też niższa część, w której udostępniony ma być ogród zimowy. Budynek zostanie oddany do użytku w 2017 roku.

Najwyższe w Gdyni – Sea Towers, zlokalizowane przy Nabrzeżu Prezydenta, w pobliżu Skweru Kościuszki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Pomorzu. Wieże stoją kilkanaście metrów od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w pobliżu plaży i mariny jachtowej. W Sea Towers mieszczą się ekskluzywne apartamenty oraz powierzchnie biurowe i usługowe. Wyższa z wież ma 38 kondygnacji i prawie 142 metry wysokości z masztem antenowym, niższa 29 kondygnacji. Obiekt zajmuje obecnie 12. miejsce na liście najwyższych budynków w kraju. Budowa inwestycji została zakończona w 2009 roku.

W Szczecinie najwyższym budynkiem z powierzchniami biurowymi jest kompleks Pazim ukończony w 1992 roku. Biurowiec o całkowitej wysokości 128 metrów oferuje ponad 22 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W 23 piętrowy budynek mieści na przedostatnim piętrze widokową kawiarnię, a na ostatniej kondygnacji i dachu ulokowana została infrastruktura dla instalacji radiowych i anteny nadawcze operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu jest jednym z centralnych węzłów telekomunikacyjnych w mieście.

W Katowicach wciąż najwyższy jest 125 metrowy Altus, choć niedaleko, w sąsiedztwie Spodka ruszyła już budowa kompleksu .KTW, w którym powstaną dwie wieże, w tym jedna 31 piętrowa o wysokości 133 metrów. Trzydziestokondygnacyjny Altus to najwyższy budynek na terenie dwumilionowego, śląskiego obszaru metropolitalnego i 16. pod względem wysokości budynek na liście ogólnopolskiej. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 63 tys. mkw. Kompleks składa się z trzech połączonych brył, które łączy atrium. W czteropiętrowej galerii oraz wysokiej wieży znajduje się czterogwiazdkowy hotel i centrum konferencyjne oraz placówki usługowe, kasyno, restauracje i kawiarnie oraz widokowy Sky Bar.

Kraków ma swojego Błękitka, tak przez mieszkańców nazywany jest mierzący 105 metrów budynek K1. Najwyższy w mieście, 20 kondygnacyjny biurowiec usytuowany jest przy Alei Pokoju, obok Ronda Grzegórzeckiego, jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Obiekt, który powstał w latach 70 tych został całkowicie zmodernizowany w latach 1996-1998 i pokryty błękitnym szkłem sprowadzonym z Luksemburga, dzięki czemu zyskał swoją nieoficjalną nazwę. Kolejny gruntowny remont przeszedł w 2014 roku. Specjaliści Walter Herz zwracają uwagę, że biurowiec ma swój odpowiednik w Warszawie. Przy placu Bankowym stoi 120 metrowy Błękitny Wieżowiec (Blue Tower Plaza), który nazwę zawdzięcza zainstalowanej w 1991 roku nowej elewacji z niebarwionego, refleksyjnego szkła, odbijającego błękit nieba.

W Poznaniu firmy, które mają swoje biura w najwyższym budynku w mieście, mieszczą się w 102 metrowej wieży Andersia Tower, usytuowanej przy Placu Andersa. Biurowiec o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. liczy 20 kondygnacji nadziemnych. Znajdują się w nim nie tylko biura, ale także 4 gwiazdkowy hotel oraz powierzchnia handlowo-usługowa. Budynek został oddany do użytku w 2007 roku. Powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Red Tower o wysokości 80 metrów jest najwyższym budynkiem w Łodzi. Wieża z 1978 roku zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Piłsudskiego. Dwudziestodwupiętrowy biurowiec został kompleksowo zmodernizowany w latach 2006-2008, zyskując nową elewację w kolorze czerwonym i nocną iluminację.

W Rzeszowie najwyższym biurowcem jest liczący 55 metrów – SkyRes Warszawska. Czternastokondygnacyjny budynek, który został oddany do użytku w zeszłym roku, oferuje ok. 20 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. Nowoczesny obiekt, który stanął w centrum miasta, u zbiegu ulic Warszawskiej i Lubelskiej, wchodzi w skład kompleksu obejmującego także budynki mieszkalne. Obecnie trwają prace projektowe nad kolejnym budynkiem biurowym SkyRes Lubelska o powierzchni 17 tys. mkw.

W centralnej części Bydgoszczy powstaje kompleks biurowy Arkady Business Park, który także dostarczy powierzchnię biurową klasy A. Budynek, który budowany jest przy rondzie Fordońskim, skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście będzie mierzył 45 metrów. Po oddaniu do użytku, które planowane jest w przyszłym roku, będzie najwyższym obiektem w Bydgoszczy, która pod względem liczby ludności (ponad 355 tys.) zajmuje obecnie 8. miejsce w Polsce.
Walter Herz-top_biurowce-POLSKA
Autor: Walter Herz