Chińskie nieruchomości wciąż drożeją

Przejdź do listy wpisów

Opinie na temat przyszłości chińskiej gospodarki są mocno podzielone. Jedni spodziewają się spektakularnego załamania w „Państwie Środka”, podczas gdy inni wtórują zapewnieniom rządzącej tam partii, które mówią jedynie o spowolnieniu wzrostu gospodarczego do ponad 6% rocznie.

Przypomnijmy, że gospodarka tego kraju rośnie bardzo dynamicznie od ponad 30 lat, co sprzyjało tworzeniu baniek spekulacyjnych i nierówności, które łatwo mogą przerodzić się w kryzys. Jednym z symboli inwestycyjnego boomu są całe dzielnice nowych wieżowców, w których nikt nie mieszka.

Ile jest takich nieruchomości? Statystyki chińskiego uniwersytetu nauk społecznych sugerują, że w 2015 roku deweloperzy w „Państwie Środka” szukali nabywców na 3,9 mld metrów kwadratowych mieszkań. Z rodzimego punktu widzenia jest to liczba porażająca. Dziś w Polsce deweloperzy mają do sprzedania około 900 razy mniej mieszkań niż ich chińscy odpowiednicy.

W innych krajach takie niezamieszkane, a gęsto zabudowane obszary uznano by za niezbity dowód pęcznienia bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, ale w Chinach te inwestycje tłumaczy się niezaspokojonymi potrzebami mieszkaniowymi i długoterminowym planowaniem.

Jak jest naprawdę pokaże czas. Póki co nie można jedynie kwestionować faktu, że rządzący dużo uwagi poświęcają rynkowi nieruchomości interweniując na przemian dla jego ożywienia i schłodzenia. Jak informuje Robert Ciemniak z Real Estate Foresight, nawet w uchwalonym niedawno planie pięcioletnim mowa jest o ograniczaniu nadpodaży mieszkań. Co więcej, lokalne władze zostały zobligowane do monitorowania i stabilizowania rynku nieruchomości. I tak, gdy ceny nadmiernie rosną, utrudniany jest dostęp do kredytowania i dostarczane nowe działki pod budowę. Spowolnienie na rynku skutkuje natomiast ułatwieniami w dostępie do kredytów i obniżką ich cen. To nie zmienia faktu, że w Szanghaju ceny nieruchomości wzrosły w ostatniej dekadzie o 95,5%, w ciągu 5 lat o 25,5%, a w ciągu roku o 11,2% – wynika z grudniowych danych ehomeday.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

image002

Rezydencja zbudowana w 1930 roku w centrum Szanghaju poddana została gruntownej modernizacji, aby spełniała wymagania stawiane przed nowoczesną willą. Do wykończenia wykorzystano kamień, metal, szkło i drewno. Dwupoziomowa willa z garażem otoczona jest ogrodem, który zaprojektowano tak, aby przebywając na pierwszym piętrze budynku odnosić wrażenie, że mieszka się na doku na drzewie.

Cena: 22,8 mln USD  Lokalizacja: Szanghaj, Chiny  Źródło: Christie’s International Real Estate