Czy cena mieszkania rośnie wraz z piętrem

Przejdź do listy wpisów

Jak wyceniane są nowe mieszkania? W jakim stopniu usytuowanie lokalu w budynku wpływa na jego cenę? Czy regułą jest, że im wyżej tym drożej? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Każde mieszkanie w naszych projektach wyceniane jest indywidualnie. Pod uwagę brane są takie parametry jak: powierzchnia, układ, piętro, lokalizacja w budynku (mieszkania narożne lub wewnętrzne), wystawa okienna (okna wychodzące na południe, północ, itd.) i dodatkowo liczba podobnych lokali w ofercie.
Z reguły najdroższe są mieszkania małe z wystawą południową, na wyższych kondygnacjach, a najtańsze są duże lokale położone na niższych piętrach. Różnica w cenie za metr kwadratowy mieszkania w ramach jednej inwestycji może wynosić nawet 2000 zł.
Tak przygotowany cennik, pomimo jego złożoności, sprawia że mamy równe tempo sprzedaży, a klient zdecydowany na daną inwestycję, może znaleźć lokal odpowiadający jego możliwościom finansowym.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Z reguły ceny mieszkań w zależności od kondygnacji nieco się różnią, a cena rośnie wraz z kolejnymi piętrami. Wzrost stawek to indywidualna kwestia danej inwestycji, ale stawka wraz z piętrem rośnie średnio o 100 zł/mkw. Wyjątek stanowią mieszkania znajdujące się na parterze, jeżeli mają przynależny ogródek lub wielkopowierzchniowy taras. Różnica w cenie między mieszkaniem z ogródkiem, a mieszkaniem z balkonem na wyższym piętrze wynosi średnio od stu do kilkuset złotych na metr kwadratowy. Rozbieżności w cenie nie są duże, dlatego podczas sprzedaży mieszkań decyduje najczęściej zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom

Mieszkania w naszych inwestycjach wycenione są w zależności od stopnia ich nasłonecznienia, usytuowania względem kierunków świata, a tażke od tego, na którym piętrze się znajdują. Im wyższe piętro, a co za tym idzie lepszy widok i większe nasłonecznienie, tym wyższa cena za metr.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom

Dzięki własnej pracowni architektonicznej mieszkania w ofercie Archicom cechują się wysoką funkcjonalnością i jakością, a ich cena uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych należą lokalizacja i standard wykonania. W niektórych inwestycjach mieszkania na najwyższych piętrach mają bardzo atrakcyjny widok i cena takich lokali jest wyższa. Przykładem może być nasza wrocławska inwestycja River Point, w której z okien apartamentów ulokowanych na najwyższych piętrach roztacza się widok na panoramę Starego Miasta i Odry. Z kolei w innych inwestycjach, jak w przypadku Spirali Czasu w Nowych Żernikach do mieszkań na parterach przynależą przestronne ogródki, stąd ich ceny są często wyższe niż lokali znajdujących się na wyższych kondygnacjach.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Na wycenę mieszkań w poszczególnych projektach wpływają różne czynniki. Piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie ma w tym przypadku znaczenie. Zasadą jest, że im wyżej, tym drożej. Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi piętrami może się wahać od 50 zł do 200 zł za metr kwadratowy lokalu. Poza tym, o wycenie mieszkań decyduje także układ funkcjonalny, położenie względem stron świata, widok z okna, itp.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

Cena mieszkań uzależniona jest m.in. od takich czynników jak: powierzchnia, rozkład, czy usytuowanie na piętrze. Lokale położone na wyższych kondygnacjach najczęściej są najdroższe, bowiem znajdują się na nich bardziej reprezentacyjne mieszkania o większej powierzchni, oferujące kilkudziesięciometrowe tarasy. W osiedlu Bliska Wola nadal dostępne są mieszkania o powierzchni sięgającej nawet ponad 111 mkw. położone na najwyższych kondygnacjach, w których zaprojektowane zostały drewniane okna i eleganckie balkony oraz widne, przestronne tarasy. W tej samej inwestycji cena jednopokojowych mieszkań z wykończeniem i wyposażeniem, bez względu na kondygnację, wynosi 239 tys. zł.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Usytuowanie mieszkań na poszczególnych piętrach nie ma decydującego wpływu na ich wycenę. Na cenę za metr kwadratowy składa się wiele czynników, w tym lokalizacja osiedla, powierzchnia zarówno samego mieszkania, jak i przynależnego do lokalu tarasu lub ogródka,czy standard wykończenia. W przypadku kilkupiętrowych budynków w kameralnych osiedlach różnice w cenie analogicznych mieszkań na kolejnych kondygnacjach nie są znaczące.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic

W naszych inwestycjach różnicujemy ceny mieszkań w zależności od ich atrakcyjności. Przeważnie mieszkania zlokalizowane wyżej cieszą się większym zainteresowaniem, ale dodatkowym atutem lokali może być też taras, ogródek, czy układ funkcjonalny.
Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates

Z zasady, im wyżej położone jest mieszkanie, tym wyższa jest jego cena. Przeważnie z każdą kolejną kondygnacją cena wzrasta o ok. 2 proc. Z naszych doświadczeń wynika, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania położone na wyższych piętrach głównie ze względu na doświetlenie. W 2. etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 8000 zł za mkw., a ogródki o powierzchni 30-120 m kw. oferowane są bez dodatkowych opłat. Na najwyższym, piątym piętrze ceny zaczynają się od 9170 za mkw.

Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development

W poznańskim osiedlu Red Park w 13-piętrowym budynku oferujemy mieszkania z widokiem na panoramę miasta. Ceny lokali wzrastają o około 100 zł/mkw. co dwa-trzy piętra. We Wrocławiu w Nowej Papierni Ultra Nova ceny różnią się, ponieważ na niższych piętrach znajdują się soft lofty, a na najwyższym poziomie droższe, industrialne penthouse’y. W warszawskim Alpha Parku ceny mieszkań w zależności od piętra nieznacznie się zmieniają, ale nie jest to regułą, ponieważ w przypadku części mieszkań położenie lokalu nie wpływa na cenę.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN

Każde mieszkanie wyceniamy indywidualnie. Na cenę składa się wiele czynników, takich jak: usytuowanie lokalu w budynku, widok, piętro, metraż, rozkład. Najczęściej mieszkania położone na wyższych piętrach są droższe, ale nie jest to zasadą, różnice w cenie są niewielkie.

Piotr Soja, reprezentujący firmę Galinvest

Kwestia wyceny mieszkań jest bardzo indywidualna i mocno zależna od charakteru konkretnej inwestycji. Mamy w ofercie projekty, w których lokale usytuowane na parterze są najtańsze, ale także i takie, w których wycenione są wyżej ze względu na ich atrakcyjność. Generalnie jednak stawki za metr kwadratowy rosną z kolejnymi piętrami. Są jednak wyjatki. Na przykład w krakowskiej inwestycji Zielony Most najwyżej wycenione zostały mieszkania na pierwszym piętrze, a w Osiedlu Riverside mieszkania na parterze są droższe niż lokale na wyższych piętrach z uwagi na ich szczególne walory.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach różnią się w zależności od piętra, na którym się znajdują. Im wyżej są usytuowane, tym są droższe. Wraz z piętrem stawki wzrastają średnio o 150 zł za metr kwadratowy.
Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki