Małe mieszkanie, niemały zysk

Przejdź do listy wpisów

W warszawskim projekcie Studio Centrum firmy Ochnik Development ponad 70 proc. mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych
W budynku powstającym przy ulicy Pawiej 51 na warszawskim Muranowie można jeszcze nabyć mikro-apartamenty o powierzchni od 18 mkw. Na zakup nieruchomości trzeba mieć jedynie 180 tys. zł. Mniejsze mieszkania o metrażach od 14 mkw. znalazły już nabywców. Te inwestycję wybierają przede wszystkim osoby chcące posiadać własną, położoną w centrum Warszawy nieruchomość, która na siebie zapracuje i będzie przynosiła zysk. 

Niski wkład inwestycyjny pozwala w tym przypadku uzyskać wyższą stopę zwrotu, sięgającą 8-9 proc. w skali roku. Plusem są także niewysokie opłaty czynszowe i eksploatacyjne. Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development przyznaje, że mikro-apartamenty w Studiu Centrum to typowy produkt inwestycyjny. – Oferta jest dedykowana szczególnie do osób prowadzących działalność gospodarczą z uwagi na korzyści podatkowe, w tym kwalifikację kosztów podatkowych przy wykończeniu lokalu. W budynku zaprojektowane zostały wyłącznie mikro-apartamenty o powierzchni do 34 mkw. To wybór odpowiedni na start dla osób rozpoczynających swoją drogę zawodową, czy studentów wspieranych przez rodziców, ale przede wszystkim to propozycja skierowana do inwestorów, którzy chcą dobrze ulokować kapitał – podkreśla Tomasz Sadłocha.
Wyjaśnia, że mieszkania przy Pawiej 51 kupują przeważnie przedsiębiorcy i osoby posiadające zgromadzone środki własne, które chcą zyskownie ulokować kapitał. – Niektórzy klienci inwestują w więcej niż jedno mieszkanie. To zwykle osoby, które kupują lokale na firmę lub działalność gospodarczą, co umożliwia jednorazowy zwrot podatku VAT od dokonanej transakcji. Nabywcy, którzy potrzebują kredytu, by sfinansować transakcję zdarzają się bardzo rzadko – tłumaczy Tomasz Sadłocha. 

Studio Centrum to jeden z typowych projektów dla osób planujących zakup nieruchomości przeznaczonych pod standardowy i krótkookresowy wynajem. Deweloperzy skutecznie wypełniają dziś te niszę rynkową, wprowadzając specjalną ofertę dla inwestorów i przyszłych rentierów. Pierwszy mikro-apartamentowiec powstał kilka lat temu we Wrocławiu i okazał się sukcesem, za nim poszły inwestycje w Warszawie i Krakowie.
W przypadku nieruchomości przeznaczonych na wynajem najważniejsza jest lokalizacja. Śródmiejskie położenie i sąsiedztwo szybko rozwijającego się nowego, warszawskiego centrum biznesowego, zlokalizowanego w okolicy ronda Daszyńskiego daje projektowi Ochnik Development przewagę konkurencyjną. Tuż przy inwestycji znajdują się główne arterie komunikacyjne miasta z licznymi liniami tramwajowymi i autobusowymi. Dosłownie 3-4 przystanki naziemną komunikacją łączą inwestycję z obiema liniami metra. Ze Studia Centrum w kilka minut można dojechać do Dworca Centralnego, a w kilkanaście do lotniska Chopina. To wymarzona lokalizacja dla biznesu i turystów, tj. głównych odbiorców wynajmu krótkoterminowego. 

Zaznaczyć tu należy, że coraz więcej osób podróżuje do naszego kraju w celach biznesowych, wynajmując w hotelach prawie jedną trzecią pokoi. Systematycznie, z roku na rok rośnie również liczba cudzoziemców, dla których stolica Polski jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. 

Na zakup minimieszkania w Studiu Centrum decydują się także osoby, które ze względów zawodowych regularnie odwiedzają Warszawę. Zamiast nocować w hotelu mieszkają u siebie, a przy tym zapewniają sobie możliwość zarabiania na wynajmie, kiedy nie korzystają z mieszkania.
Choć przeznaczone do użytkowania przez osoby, które większość czasu pozostają poza domem, mikro-apartamenty Ochnik Development zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wszystkie funkcje pełnowymiarowego mieszkania. Mieszkania dostępne są także w wersji pod klucz w wybranym pakiecie wykończenia. Lokale można też dowolnie łączyć. Dla wygody mieszkańców w budynku znajdzie się lobby z recepcją i ogólnodostępna pralnia. 

Pięciopiętrowy budynek z garażem podziemnym i lokalami usługowymi na parterze, w którym powstaje 85 mieszkań, ma zostać oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2018 roku. Zarówno inwestycja Studio Centrum, jak i realizowany po sąsiedzku projekt Dzielna 64, mają być ozdobą portfolio dewelopera, który debiutuje nimi na warszawskim rynku mieszkaniowym. Dlatego wszystkie detale w budynkach zostały dokładnie dopracowane, a do ich budowy użyte będą wysokiej klasy, naturalne materiały, podkreślające ich klasyczny charakter. 

Studio Centrum_Ochnik Development

Autor: Ochnik Development