Raport o budowie domów w Polsce 2017: Polacy wybierają tradycyjne technologie i średni metraż

Przejdź do listy wpisów

Wyniki najnowszego „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferteo.pl pokazują, że Polacy wciąż decydują się najchętniej na budowę domów w tradycyjnej technologii. Podobnie jak w 2016, najwięcej inwestorów budowało na działkach o powierzchni większej niż 10 arów, a powierzchnia użytkowa domu najczęściej przekraczała 125 m2. Systematycznie rośnie odsetek osób decydujących się na budowę według indywidualnego projektu.

W tegorocznej edycji „Raportu o budowie domów w Polsce” przedstawiamy podsumowanie 2017 roku. Wyniki badania przeprowadzonego na próbie 1082 respondentów zostały podzielone na dwie części. W pierwszej z nich (niniejsza publikacja) skupiamy się na kwestiach technologicznych związanych z budową i rozwiązaniach, które ankietowani zastosowali podczas budowy swojego wymarzonego domu.

W części drugiej omówione zostały kwestie finansowe i organizacyjne związane między innymi z kosztami budowy, lokalizacją, w której dom powstał czy motywacjami, jakie towarzyszyły inwestorom przy podejmowaniu decyzji o budowie.

Stałe trendy wciąż się bronią

Szósta edycja „Raportu o budowie domów w Polsce” pokazuje, jak pewne trendy związane z planowaniem i budową domu są mocno zakorzenione wśród inwestorów. – Od pierwszej edycji raportu obserwujemy zaufanie, jakie Polacy mają wobec tradycyjnych technologii. Budujemy przede wszystkim z cegły ceramicznej i bloczku komórkowego, jednocześnie popularność domów z drewna ugruntowała się również na stałym poziomie, wynoszącym w ostatnim czasie co roku około 10% – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl, serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

Z kolei najpopularniejszym materiałem do pokrycia dachu była, podobnie jak przed rokiem, dachówka ceramiczna, na którą wskazała prawie połowa badanych (48%). Prawie co trzecia osoba (32%) wybrała blachę lub blachodachówkę, a 11% – dachówkę cementową.

Działka najczęściej do 20 arów, a dom ponad 126 m2

Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej budowali na działkach o powierzchni nieprzekraczającej 20 arów. W porównaniu do zeszłorocznej edycji raportu widać niewielki wzrost zainteresowania działkami liczącymi od 10,1 do 20 arów (38% wobec 35%), nieco mniejszą popularnością cieszyły się mniejsze działki: od 5,1 do 10 arów (32% wobec 37% w poprzednim roku) oraz o powierzchni do 5 arów (7% wobec 10% w poprzednim roku).
 Analizując te wyniki, musimy pamiętać, że na fakt budowy domu na działce o określonej wielkości ma wpływ nie tylko sytuacja finansowa budującego i ceny na rynku, ale również prywatne uwarunkowania. Często zdarza się, że działka jest przekazywana jako darowizna od rodziny. Szczególnie dotyczy to sytuacji najmłodszych inwestorów – zwraca uwagę Karol Grygiel.

Najpopularniejszym metrażem domu w 2017 roku był przedział od 126 do 150 m2. Wskazało na niego 27% badanych. Dom co czwartego badanego miał powierzchnię między 151 a 200 m2, a prawie co piątego – od 101 do 125 m2.

Nieznacznie wzrósł odsetek osób budujących małe domy. Na powierzchnię do 100 m2 zdecydowało się 16% badanych (14% w poprzednim roku). Podobny wzrost, z 11% do 13% dotyczył największych domów, o powierzchni przekraczającej 200 m2.

Bez piwnicy, ale z garażem

Można już zdecydowanie stwierdzić, że piwnice odchodzą do lamusa. W ubiegłym roku zdecydowało się na nie jedynie 13% osób budujących dom (wobec 15% w roku 2016). – Koszty z tym związane znacząco podnoszą całościowe koszty inwestycji. Wyznaczenie powierzchni na pomieszczenia gospodarcze wydaje się inwestorom zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – mówi Karol Grygiel.

Większość ankietowanych decyduje się na wybudowanie domu z przylegającym garażem. Takie rozwiązanie zastosowało 64% z nich.

Gotowy projekt i parter z poddaszem

Podobnie jak w ubiegłych latach osoby budujące dom najczęściej robiły to według gotowego, zakupionego projektu. Na przygotowanie projektu wspólnie z architektem zdecydowało się 44% badanych przez Oferteo.pl. Warto jednak zwrócić uwagę, że odsetek osób, które decydują się na takie rozwiązanie, systematycznie rośnie. Według badania z 2012 roku na projekt wspólny z architektem zdecydowało się jedynie 31% badanych. Według poprzedniej edycji badania było ich już 41%. – Coraz częściej zależy nam na tym, żeby dom został dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb – zauważa Karol Grygiel. – Ma to znaczenie oczywiście praktyczne, ale również daje nam satysfakcję z faktu, że nasz dom jest wyjątkowy i nikt inny takiego nie ma.

Ankietowani zdecydowanie najczęściej budowali dom parterowy z poddaszem użytkowym – wskazało tak 58% z nich. Z kolei niemal co czwarty badany odpowiedział, że jego dom jest parterowy. Dom co dziesiątego badanego miał jedno piętro. Tylko 8% wskazało na dom dwu– lub trzypiętrowy.

Ogrzewanie gazowe najczęstszym wyborem Polaków

Ankietowani, mając możliwość wielokrotnego wyboru, najczęściej wskazywali na zastosowanie w domu ogrzewania gazowego. Wybrało je 52% respondentów. Na ogrzewanie podłogowe wskazało 46% ankietowanych, zaś na kocioł na paliwo stałe – 30%.

Rośnie popularność rozwiązań ekologicznych. Pompy ciepła zyskały uznanie wśród 19% badanych (wobec 15% w poprzednim roku), natomiast stosowanie kolektorów słonecznych utrzymało się na tym samym poziomie – 7% wskazań.

Okna plastikowe, a wentylacja grawitacyjna

Aż 88% ankietowanych zdecydowało się na zamontowanie w domu okien plastikowych, 8% wybrało okna drewniane, a 4% – aluminiowe.

Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że w ich domu znalazła zastosowanie tradycyjna wentylacja grawitacyjna (53% wskazań). Co trzeci badany wybrał wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a 5% badanych – mechaniczną wywiewną.

źródło: http://sarota.pl/PR/Budowa_domów_cz_1