Zakup inwestycyjny: jakie nieruchomości są w cenie?

Przejdź do listy wpisów

Nieduże, 1- i 2-pokojowe mieszkania w centrum dużych miast – takie nieruchomości cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Szacuje się, że blisko 30 proc. zakupów na rynku mieszkaniowym ma charakter inwestycyjny. Na jakie czynniki zwracają uwagę osoby dysponujące dużym kapitałem, chcące ulokować swoje środki w nieruchomościach?

Popularność zakupu mieszkania pod wynajem jest duża, o czym świadczy tak duży udział transakcji inwestycyjnych w strukturze całego rynku. Nie zmieniła tego nawet pandemia COVID-19. Stawki najmu rynkowego rosną, a popyt na tego typu obiekty nie maleje. Czym więc charakteryzuje się ten rynek i jakie lokale są w cenie?

Atrakcyjna lokalizacja

Najemcy to najczęściej ludzie młodzi: single lub bezdzietne pary, poszukujące dobrego miejsca do życia czy rozwoju kariery. Wybierają oni duże aglomeracje miejskie z szeroką ofertą w zakresie nauki, pracy czy rozrywki. Jak wynika z raportu ThinkCo, wśród najemców dominują osoby pracujące. Stanowią oni 40,3% ogółu. Do pozostałych grup autorzy publikacji zaliczają studentów (24,1%) oraz cudzoziemców (22,6%). Nie dziwi więc fakt, że w kwestii zakupu nieruchomości pod wynajem popyt inwestycyjny ukierunkowany jest na duże ośrodki takie jak: Warszawa, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto. Wciąż największą popularnością cieszą się osiedla położone w centrach miast, w dzielnicach z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Ponadczasowa architektura i jakość wykończenia

Nieruchomości projektowane pod wynajem różnią się jakością architektury czy wykończenia. Przejawia się to w uwzględnieniu przeznaczenia mieszkania już na etapie projektowania inwestycji. Osiedle dostosowywane jest do stylu życia przyszłych mieszkańców i ich mobilności. Co więcej, inwestycje te projektowane są w taki sposób, aby wolniej się starzały i były ponadczasowe. Często wiąże się to z zastosowaniem materiałów wyższej jakości.

– Mając na uwadze dobro klienta, zdecydowaliśmy się wyjść krok dalej i zadbaliśmy nie tylko o lokale mieszkalne, ale i części wspólne osiedla. Tym, co wyróżnia oferowaną przez nas inwestycję – Nyską Residence, jest luksusowa aranżacja części wspólnych, przygotowana według indywidualnego projektu. Postawiliśmy na butikowy charakter, charakterystyczny dla wysokiej klasy hoteli. Nie zabrakło unikatowych detali: płytek podłogowych ułożonych w nietypowy wzór czy stylowych balustrad wykonanych na specjalne zamówienie – tłumaczy Dawid Sokół, dyrektor sprzedaży LI Development.

Przemyślane układy mieszkań

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się 1 i 2-pokojowe mieszkania. Wybór mniejszych lokali jest związany z późniejszym kosztem wynajmu, ale i popytem na nieruchomość. Młodzi, bezdzietni szukają niedużych, dopasowanych do ich potrzeb przestrzeni. Istotny w tym przypadku jest dobry układ mieszkania oraz jego funkcjonalność, pozwalające na ciekawą i modną aranżację.

Jasne, przestronne wnętrza

W budynkach projektowanych pod inwestycję częstą praktyką jest zastosowanie dużych okien, dzięki czemu lokale stają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Wpływa to bezpośrednio na wzrost wartości mieszkania oraz ceny najmu. Dużą popularnością w nowo powstających inwestycjach cieszą się okna typu portfenetr – sięgające przeważnie od podłogi aż do sufitu, zabezpieczone z zewnątrz balustradą.

Nowoczesne technologie

Budowanie inwestycji pod wynajem daje dużo możliwości testowania rozwiązań użytkowych i projektowych, które pozwolą usprawnić korzystanie z mieszkania, czy późniejsze nim zarządzanie. Często stosuje się tu technologie mierzące zużycie mediów, aplikacje usprawniające codzienne życie mieszkańców. – W każdym z oferowanych lokali na życzenie klienta wyprowadzamy instalację systemu smart home. Mamy świadomość, jak istotne są tego typu rozwiązania z punktu widzenia naszego przyszłego klienta. Dlatego wspomniane udogodnienia oferowane są w standardzie – kończy Dawid Sokół.